Przechowywanie broni palnej w domu

Przechowywanie broni palnej w domu
3.8 (75%) 4 ocen

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 26 sierpnia 2014 roku dotyczy przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Podstawową i elementarną zasadą jest przechowywanie broni w sposób uniemożliwiający dostęp do niej osobom nieuprawnionym. Ponadto musi być rozładowana oraz mieć odłączony magazynek. Artykuł 10 ustęp 4 ustawy traktuje o tym, że broń i amunicja musi być przechowywana w szafie S1 albo w urządzeniach spełniających wymogi normy PN-EN 14450.

Gdzie przechowywać broń palną?

Jeżeli natomiast posiadasz broń kolekcjonerską możesz ją przechowywać w gablotach, które muszą spełniać dodatkowe wymagania, takie jak: stabilność konstrukcji, przytwierdzenie do podłoża, odpowiednio odpornego oszklenia o klasie nie mniejszej niż P6B wg normy PN-EN 356 oraz zamknięcia o klasie minimum 5 wg normy PN-EN 12209. Natomiast nie ma określonego miejsca, w którym musi stać sejf lub szafa S1. Może to być dom, mieszkanie, piwnica, strzelnica albo klub sportowy.

Sprawdź koniecznie: Preparaty do konserwacji broni

Istotna jest kwestia kluczy do sejfu lub szafy, bo mogą być tylko w rękach posiadacza pozwolenia na broń i nikt inny nie może mieć do nich dostępu. Każda inna osoba, oprócz posiadacza broni, jest osobą nieupoważnioną. Sposób, w jaki dokonywana jest kontrola przechowywania broni i amunicji, nie jest nigdzie dokładnie określony i sprecyzowany. Nie musi być ona wcześniej zapowiadana, przeprowadza ją dzielnicowy i sporządza po niej stosowny protokół. Ostatecznym okresem przygotowawczym do spełnienia wymogów powyższej ustawy jest koniec września 2019 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *