Elaboracja amunicji – 5 prostych faktów

Elaborowanie jest ręcznym scalaniem amunicji, dużo dokładniejszym od fabrycznego. Półki sklepowe uginają się od różnego rodzaju amunicji, jednak żadna dostępna w sprzedaży nie przewyższa jakością tej elaborowanej przez doświadczonego strzelca. Jakość i bezpieczeństwo są priorytetowe w elaboracji amunicji, odpowiednie gramatury, rodzaje prochów i cykl produkcji mają kluczowe znaczenie. Elaboracja ręczna polega na wypełnieniu łuski materiałem miotającym, osadzeniu w niej pocisku i zamontowaniu spłonki inicjującej.

Elaboracja amunicji jest bardzo popularna wśród myśliwych i sportowców. Najważniejsze fakty dotyczące elaboracji amunicji to:

  1. Jakość – ręczna elaboracja pozwala na wagowe dozowanie prochu, dzięki czemu kontroli podlega każda sztuka amunicji. Natomiast w produkcji przemysłowej kontrola ogranicza się to kilku sztuk w partii i taka produkcja wymaga objętościowego odmierzania ładunku. Ponadto w warunkach nieprzemysłowych można wykonać wiele wariantów amunicji, przeprowadzić testy na strzelnicy i wybrać amunicję najlepiej dostosowaną do broni.
  2. Aspekt ekonomiczny – łuska stanowi 50% ceny naboju, zatem elaboracja pozwala znacznie obniżyć koszty, jeżeli łuska będzie wielokrotnie używana. Dodatkowo samodzielne odlewanie pocisków ołowianych daje oszczędność 25%. Ponadto samodzielne scalenie amunicji do “dużych” kalibrów to czterokrotnie niższy koszt.
  3. Konieczność – taka sytuacja dotyka posiadaczy zabytkowej broni, do której żaden producent nie wytwarza amunicji, zatem sami “skazani” są na elaborację.
  4. Szczególna właściwość amunicji – można uzyskać ulubiony pocisk w kalibrze, w którym nie jest on oferowany oraz można wzmocnić wiele kalibrów do wymaganego prawem minimum.
  5. Hobby – wielu strzelców sportowych i myśliwskich traktuje elaborację jako przyjemność.

 

Elaboracja, a przed elaboracją dokładne czyszczenie!

Pamiętaj jednak, że odpowiednie czyszczenie przed elaboracją elementów amunicji jest tutaj kluczowe. Precyzja tego zajęcia musi być na najwyższym poziomie, dlatego sprawdź koniecznie nasz płyn do czyszczenia przed elaboracją. Tylko w ten sposób wyeliminujesz późniejsze zacięcia i  niedoróbki!

Dane szacunkowe wskazują, że liczba pocisków sprzedawanych do elaboracji przekracza czterokrotnie ilość pocisków zużywanych przez producentów amunicji – więc chyba warto 🙂